
Zgodba o uspehu
Prva zasedba Primorskih fantov se je srečala 1974 leta. K osnovnemu triu (Pino Vežnaver, Bogdan Fras, Branko Bembič) se je v naslednjih letih priključilo kar nekaj članov: Darinka Eler, Ivan Kajba in Danica Potočnik. Svojo pravo ustvarjalno pot pa začne ansambel 1988. leta ob srečanju z g. Tomažem Tozonom, ki je bil tudi producent večine glasbenih izdelkov in s prihodom Bogdana Gerka, ki postane vodja ansambla. 1990. leta se ansamblu priključi klaviaturist Ivan Fortuna, 1992. pa pevka Ivica Vergan. V tem obdobju je ansambel prejel kar nekaj festivalskih lovorik: Števerjan, Ptuj, Vurberk, Vesela Jesen, Slovenski valček in polka, pristal na najvišjih stopničkah večine lestvic narodnozabavne glasbe radijskih postaj, bil reden gost neštetih radijskih in televizijskih programov v Sloveniji in v tujini. Leta 1994 je občasno sodeloval z ansamblom tudi vokalni kvartet 7+ iz Izole. Ansamblu je Skupščina občine Izola podelila plaketo mesta Izola za poseben prispevek k turističnemu razvoju mesta in častni naziv: AMBASADORJI MESTA IZOLE. Posneli so 9 kaset, 8 CD plošč, 2 video kaseti in 1 DVD (vse v založbi Založbe kaset in plošč RTV SLOVENIJA).
1999. leta preminulega Branka Bembiča nasledi Gianfranko Novak, leta 2001 Ivana Fortuno zamenja Aleš Lavrič, leta 2007 pa Bogdana Frasa zamenja Valter Počkaj. Ob začetku poletne sezone 2008, zaradi zdravstvenih težav preneha s sodelovanjem harmonikar Pino Vežnaver. Nadomesti ga Aleš Segulin. Januarja 2019 ansambel sporazumno zapustita Aleš Segulin, Gianfranko Novak in Valter Počkaj. Z velikim navdušenjem in mladostno energijo sprejmejo povabilo k sodelovanju prekaljeni glasbeniki Maksim Vergan, Niko Poles in Manuel Bubola. Tako lahko ansambel deluje brez prekinitve.
Največ in najraje nastopajo doma, obiskali pa so tudi naše izseljence v Kanadi, 2 krat v Avstraliji, Švici, Avstriji in Italiji. Poleg nastopov na raznih veselicah, prireditvah, festivalih, revijah, televiziji in radiu so sodelovali tudi na številnih dobrodelnih koncertih.
Ansambel je sestavljen iz tria (harmonika, kitara, bas kitara) ter pevke in pevcev, igrajo pa tako narodnozabavno, kot zabavno glasbo, saj obvladajo tudi druge instrumente (klaviature, bobni, saksofon). Gojijo tudi večglasno petje.
Uspešnice ansambla: Moj nonič, Je hitla glavo na kušin, Decembrski dan, V naši vasi zvonovi zvonijo, Karamella bella bella, Je bil šum, Ja Ja Ja, Go Go Go, S tabo praznovati, Šinjorina ballerina, Ledene rože, … V letih svojega delovanja si je ansambel pridobil veliko oboževalcev in veliko je takih, ki redno spremljajo njihove nastope in druženja. Vse nagrade si seveda tudi razdelijo z njimi.
Na prvem mestu jih družita predvsem iskreno prijateljstvo in tovarištvo, takoj zatem pa ustvarjalnost, samokritičnost, primorski temperament in želja, da je glasba okrašena s kvalitetnim besedilom in razgibano sliko, ali pa obratno; samo, da razveseljuje, pomirja, sprošča, je večini všeč.
Festivalske nagrade
leto 1979
ŠTEVERJAN - nagrada za besedilo in izvedbo
leto 1992
ŠTEVERJAN - nagrada za najboljši trio s pevciPTUJ - srebrni Orfej
leto 1993
WURBERK - 3. nagrada strokovne komisije
ŠTEVERJAN - nagrada za najboljši trio s pevci
PTUJ - zlati Orfej, nagrada strokovne komisije za trio s pevci, nagrada občinstva za najboljši ansambel
leto 1994
ŠTEVERJAN - absolutni zmagovalci festivala
PTUJ - zlati Orfej, 1. nagrada občinstva za najboljši ansambel, 1. nagrada občinstva za najboljšo melodijo
FESTIVAL NAREČNE POPEVKE MARIBOR - 1. nagrada strokovne komisije za melodijo, 1. nagrada za najboljši aranžma
leto 1995
ŠTEVERJAN - nagrada občinstva
leto 1996
ŠTEVERJAN - absolutni zmagovalci festivala
leto 1997
PTUJ - nagrada strokovne komisije za najboljšo polko, nagrada za najboljše besedilo
leto 1999
FESTIVAL SLOVENSKA POLKA IN VALČEK - najboljša polka (Karamella bella bella)
leto 2011
ODDAJA NA ZDRAVJE - 2. mesto za Pesem zime